Lamperia w przedpokoju – z czego ją zrobić?

Obecnie lamperia przeżywa swój renesans i coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie jej w projektach wnętrz. Pozwala ona na stworzenie ciekawej i efektownej aranżacji. Jak się jednak okazuje, szczególnie przedstawiciele młodego pokolenia, nie wiedzą czym ona właściwie jest. Dlatego też w niniejszym artykule wyjaśnimy co to takiego lamperia i z czego ją zrobić, aby tworzyła ciekawą dekorację przedpokoju. Zachęcamy do lektury.

Jak wygląda lamperia?

Lamperia jest to okładzina, którą umieszcza się w dolnych partiach ścian. Niegdyś była wykonywana głównie z kamienia, marmuru, drewna lub stiuku. Tego typu element pełni zarówno funkcję praktyczną, gdyż chroni ściany, ale również dekoracyjną. Obecnie wykonywana jest ze znacznie większej ilości materiałów niż miało to miejsce w przeszłości. Pozwala na ukrycie niedoskonałości na ścianach, a także podkreśla styl danego wnętrza. Lamperia w przedpokoju to szczególnie dobry pomysł na stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która jest zapowiedzią tego, jak prezentują się pozostałe pomieszczenia w danym domu czy mieszkaniu.

Z czego może być wykonana lamperia?

Materiałów, które sprawdzą się podczas wykonywania lamperii jest wiele. Najczęściej jednak stosuje się MDF, płyty z drewna, polistyren, tapetę, a nawet inny rodzaj farby. Świetnie w roli lamperii sprawdzi się także sztukateria i płytki ceramiczne. Na rynku dostępny jest szeroki wybór rozmaitych materiałów, dzięki którym z łatwością każdy stworzy dokładnie taki wzór, jaki będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

Lamperia w przedpokoju i nie tylko

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, lamperia do przedpokoju to rewelacyjny sposób na stworzenie ciekawej aranżacji tego pomieszczenia, ale również i podkreślenie stylistyki, w jakiej został zaaranżowany cały dom lub mieszkanie. To także bardzo dobry pomysł na to, aby chronić ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść choćby z powodu ustawionych pod ścianą butów, opartej mokrej parasolki czy w trakcie wnoszenia wielkogabarytowych przedmiotów do domu. Lamperia może być wykorzystywana również w innych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzi się na klatce schodowej, w pokoju dziecięcym czy w salonie. Nadaje się także do kuchni oraz łazienki. W tych ostatnich przypadkach należy jednak wybrać materiały odporne na wilgoć. Zastosowań lamperii jest naprawdę wiele i każdy może zdecydować, gdzie chciałby umieścić tego typu dekorację w odpowiedniej dla siebie i pozostałych domowników formie. Dzięki temu można uzyskać dokładnie taki efekt, jaki będzie zgodny z poczuciem estetyki danej osoby.

Redakcja effii.pl