Wynajem długoterminowy aut bez tajemnic

Wynajem długoterminowy aut jest cieszącym się coraz większą popularnością sposobem korzystania z samochodu. Pozwala na przemieszczanie się nowym samochodem bez konieczności kupowania go, jedynie w cenie ustalonej wcześniej raty miesięcznej. Zwalnia z obowiązku martwienia się o serwis i ubezpieczenie, a jednocześnie daje możliwość korzystania z gwarancji producenta. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Źródła popularności wynajmu długoterminowego

Choć wynajem długoterminowy jest opisywany jako stosunkowo nowy sposób na finansowanie samochodu, cieszy się on dużym zainteresowaniem. Wiele osób zdążyło zresztą oswoić się z jego ideą korzystając z wynajmu na minuty dostępnego w największych polskich miastach. Wynajem na dłuższy termin posiada wszystkie zalety tego rozwiązania, a jednocześnie jest wolny od typowych dla niego wad. Ta forma dzierżawienia pojazdu przeważnie jest określana w umowie na rok, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wydłużyć ten okres.
Popularność wynajmu długoterminowego wynika w dużej mierze z tego, że można postrzegać go jako alternatywę tak dla zakupu samochodu, jak i jego leasingu. Tak, jak leasing, wynajem długoterminowy aut przewiduje zarówno wpłatę początkową, jak i miesięczne raty, te są jednak bez porównania niższe niż w tamtym przypadku. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że najem długoterminowy opiera się na nieco innych zasadach niż leasing. Przyjmuje się, że w tym przypadku opłaty odnoszą się do korzystania z samochodu, nie zaś do jego nabycia. W rezultacie, gdy kończy się czas umowy, auto jest zwracane do firmy wynajmującej.
Plusem takiego rozwiązania wydaje się jego elastyczność. Wynajem długoterminowy aut odbywa się w oparciu o jasne, dokładnie zdefiniowane zasady, nie ma więc mowy o niespodziankach utrudniających planowanie budżetu. Co więcej, wynajem dotyczy wielu typów samochodu. Równie dobrze może być więc to typowe auto miejskie, jak i SUV – pojazd idealny do zadań specjalnych.

Czy wynajem długoterminowy ma wady?

Mówienie o wadach wynajmu długoterminowego nie jest proste. To, co dla jednych osób jest utrudnieniem, dla innych jawi się jako korzyść. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że wybór modeli, z których można skorzystać decydując się na tą usługę, jest zwykle ograniczony. Oczywiście, klienci mogą wybierać spośród wielu samochodów miejskich, aut rodzinnych oraz pojazdów idealnie sprawdzających się w znacznie trudniejszych warunkach terenowych. Nie ma jednak możliwości wybrania indywidualnego obszycia tapicerki. Nie ma też szans na samochód w mniej popularnej wersji.
Sporo kontrowersji wzbudza także praktykowany przez większość firm oferujących wynajem długoterminowy aut limit kilometrów. Oczywiście, można go przekroczyć, zawsze wiąże się to jednak z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Nie chcąc narażać się na niekorzystne sytuacje warto więc starannie przeanalizować umowę najmu biorąc pod uwagę nie tylko atrakcyjność cenową abonamentu, ale również dostosowanie go do własnych możliwości i oczekiwań.

Redakcja effii.pl