Kiedy warto wymienić zawiasy meblowe na nowe?

Zawiasy meblowe to elementy, które po pewnym czasie mogą przestać działać prawidłowo. Kiedy warto zdecydować się na ich wymienienie?

Obecnie zawiasy meblowe montowane są w wielu meblach wyposażonych w zamykane drzwi. Są one stosowane między innymi w meblach jak szafki kuchenne, szafy ubraniowe, witryny czy meble łazienkowe, aby wspomnieć tylko o paru z nich. Podczas użytkowania zawiasy mogą jednak przestać pracować prawidłowo. Jak rozpoznać ich usterki i kiedy je wymienić? Gdzie można kupić nowe zawiasy meblowe?

Jakie usterki najczęściej dotyczą zawiasów meblowych?

Elementy jak zawiasy meblowe mogą uszkodzić się pod wpływem wielu czynników, na przykład intensywnego użytkowania, nieprawidłowego użytkowania, pracy w niesprzyjających warunkach. Słabszej jakości zawiasy meblowe są również bardziej podatne na awarie w stosunku do tych wyższej klasy.

Najczęściej pojawiającą się usterką zawiasów meblowych jest niepełne domykanie drzwi mebla. Nawet jeżeli dociśnie się je do jego ramy, nie przylegają one wtedy do niej i powodują nieestetyczny efekt.

Kolejnym powszechnym problemem są skrzypiące zawiasy meblowe. W tym przypadku zwykle jest to efekt ich starości, a także niewłaściwych warunków, na przykład wtedy, gdy zawiasy są narażone na wilgoć.

Ponadto zawiasy meblowe mogą także powodować opadanie drzwiczek w meblach, co zwykle jest związane z ich nieodpowiednim montażem, doborem albo też zbyt niskim udźwigiem w stosunku do wagi drzwiczek.

Kiedy warto wymienić zawiasy meblowe na nowe?

W wielu przypadkach zawiasy meblowe, które sprawiają problemy w użytkowaniu, nie muszą być wcale wymieniane na nowe. 

Czasami wystarczy tylko niewielkie wyregulowanie zawiasu, aby nadać mu odpowiednią pozycję, która mogła ulec modyfikacji na skutek użytkowania mebla.

W przypadku skrzypiących zawiasów problem można rozwiązać za pomocą środków, które odpowiednio je oliwą i dzięki temu szybko eliminują hałas podczas ich otwierania i zamykania.

Zdarza się jednak, że zawiasy meblowe nie są możliwe do naprawienia. W takim przypadku trzeba będzie zdecydować się na nowe.

Jak dobrać właściwe zawiasy meblowe?

Gdy dobiera się nowe zawiasy meblowe, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry poprzednich zawiasów, aby pasowały one w ich miejsce.

W tym celu należy przede wszystkim sprawdzić ich model, ponieważ dzięki niemu można łatwiej je dobrać. Także można zmierzyć wymiary zawiasów, na przykład pod względem ich średnicy, by odpowiednio je dobrać.

Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć również zawiasy meblowe o dodatkowych funkcjach, na przykład pozwalające na ciche domknięcie szafek. Mogą być one bardzo dobrą alternatywą dla zawiasów standardowych.

Gdzie kupić zawiasy meblowe?

Zakup zawiasów meblowych jest dzisiaj dostępny w wielu sklepach. Gdy poszukuje się modeli sprawdzonych firm, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sklepy z akcesoriami meblowymi.

Sklepy oferujące akcesoria meblowe mają na sprzedaż zawiasy meblowe w wielu wariantach, dlatego ich dobór do mebli nie jest wtedy żadnym problemem. Można także kupować je online.

Redakcja effii.pl