Jak wybrać odpowiedni kolor do elewacji budynku?

Elewacja to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Powinna być utrzymana w doskonałym stanie tak, aby mogła stanowić wizytówkę budynku. Aby wyróżnić się na tle innych szarych zabudowań, ściany powinny mieć odpowiedni kolor. Należy też przewidzieć użycie trwałej farby dostosowanej do rodzaju tynku. Jaka kolorystyka ścian będzie najkorzystniejsza?

Farba do tynków w kontrastowym kolorze

Kolor tynku zewnętrznego powinien być wybierany przy uwzględnieniu kilku ważnych czynników. Pierwszym z nich są barwy innych elementów wyposażenia, w tym stolarki okiennej, drzwiowej oraz dachu. Kolor elewacji powinien z nimi kontrastować tak, aby na bryle były wyraźnie widoczne obramowania okien w innym kolorze. W przeciwnym razie budynek będzie wyglądał monotonnie, szczególnie jeśli zastosowane będą ciemne barwy.

Kolory ścian do ciemnego dachu

Dobrą regułą jest dobieranie kolorów o takiej samej temperaturze barwnej. Jeżeli dach budynku jest grafitowy lub czarny, ściany mogą być pomalowane na dowolny jasny kolor. W przypadku niebieskiego dachu najlepiej zdecydować się na kolor jaśniejszy od elewacji, ale należący do palety szarości lub błękitów. Barwy te są szczególne zalecane do nowoczesnych budynków o prostych geometrycznych kształtach.

Barwy do czerwonego dachu budynku

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli dach ma kolor czerwony lub ceglany. Barwy te doskonale pasują do odcieni z palety pomarańczy lub czerwieni, ale tu także powinny zostać wybrane jasne kolory, aby dom nie sprawiał wrażenia przysadzistego. Tego rodzaju kompozycje są dobrym rozwiązaniem do budynków charakteryzujących się tradycyjną formą architektury.

Farba do tynków do małych domów

W przypadku małych domów, które składają się tylko z jednej kondygnacji, należy stosować jasne barwy, które optycznie powiększą bryłę budynku. Farba do tynków powinna charakteryzować się niskim poziomem pochłaniania zabrudzeń. Dzięki temu będzie możną ją łatwo oczyścić bez użycia specjalistycznych środków.

Wiele kolorów na dużych budynkach

Właściciele większych domów mogą sobie pozwolić na bardziej skomplikowany sposób malowania ścian. Cała elewacja domu kilkukondygnacyjnego nie powinna mieć tego samego koloru, zwłaszcza jeśli stosowane są ciemne odcienie grafitu, granatu lub brązu.

Ciemna farba do tynków ma niski współczynnik odbijania światła, przez co może je pochłaniać w nadmierny sposób. Dlatego tego rodzaju malowanie powinno być stosowane głównie na elementach dekoracyjnych domu, na przykład, łukach, kolumnach lub gzymsach. Maksymalna powierzchnia o ciemnej barwie nie powinna być większa niż 10% całej elewacji.

Pasy i wyraziste barwy na elewacji

Estetykę elewacji można poprawić poprzez malowanie ścian na dwa kolory w formie pasów. Farby do tynków w różnych odcieniach mogą sprawić, że ściany zewnętrzne będą wydawały się szersze lub wysmuklą cały budynek.

Elementy dekoracyjne można pomalować na bardziej wyraziste barwy, na przykład, odcienie czerwieni lub żółci, dzięki temu dom może nabrać bardziej nowoczesnego wyglądu. Ściany zewnętrzne domu nie mogą jednak mieć zbyt dużej ilości różnych kolorów. Zazwyczaj stosowane są farby do tynków w maksymalnie 2 lub 3 barwach, dzięki czemu można uzyskać interesujący efekt przy zachowaniu spójnej aranżacji całego budynku.

Farba do tynków o kolorze dostosowanym do stylu architektonicznego może zmienić budynek w znacznym stopniu. Możliwe jest uzyskanie wizualnej zmiany kształtu i charakteru elewacji bez konieczności inwestowania dużych środków. W ten sposób dom wyróżni się na tle otoczenia i będzie estetycznym uzupełnieniem krajobrazu.

Redakcja effii.pl