Automatyczne skrzynie biegów – wady i zalety

Kupując samochód, trzeba uważnie przyglądać się jego silnikowi, wyposażeniu wnętrza czy też oczywiście temu, jaka będzie jego cena. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób sprawdza również to, jaka jest w danym samochodzie obecna skrzynia biegów, decydując się coraz częściej na automat. Czy jest to jednak dobry wybór? Warto się nad tym zastanowić, a nie ma lepszej metody niż wyliczenie wad i zalet, którymi charakteryzują się automatyczne skrzynie biegów.

Najważniejsze zalety

Każdy doskonale wie, jak działa i czym się charakteryzuje automatyczna skrzynia biegów. Kierowca w jej wypadku nie musi co chwilę wrzucać sprzęgła i samodzielnie wachlować lewarkiem zmiany biegów, aby wybrać odpowiednie przełożenie. Wszystko to robi za niego skrzynia, która samodzielnie dostosowuje odpowiednie przełożenie. Jak więc można się szybko domyślić, jest to rozwiązanie bardzo wygodne, a także w ogromnym stopniu wpływające na bezpieczeństwo, ponieważ kierowca może w całości skupić się na jeździe i tym, co jest przed autem, a nie na wybieraniu biegów.

Nie da się ukryć, że jazda automatem jest nie tylko wygodna, lecz przede wszystkim bardzo prosta. Z racji tego, że nie ma w pojeździe sprzęgła koniecznego do wrzucania biegów, nie ma również ryzyka, że auto podczas ruszania zgaśnie czy też ruszy nierówno. Jazda automatem jest płynna i niezwykle prosta. Wystarczy tylko ustawić lewarek na odpowiednią pozycję i wcisnąć pedał gazu.
Wiele osób zarzuca automatowi, że wolno zmienia biegi i nie nadaje się do szybszej jazdy. Jak się jednak okazuje, skrzynia tego typu z reguły posiada nawet trzy różne ustawienia szybkości przełożeń, które spokojnie można dopasować do swojego stylu jazdy.

Najważniejsze wady

Jak zatem widać, lista zalet, którymi charakteryzuje się automatyczna skrzynia biegów, jest naprawdę bardzo długa. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, z jakiego powodu nie w każdym samochodzie jest ona obecna. Jakie mogą być wady takiej skrzyni, które sprawiają, że w dalszym ciągu skrzynia manualna, czyli ta wymagająca ręcznej zmiany przełożeń, cieszy się aż tak dużą popularnością.

Podstawowym problemem związanym z automatem jest jego cena. Nie tylko zakupu, lecz również naprawy. Jak się bowiem okazuje, automaty są dodatkowo płatne w przypadku kupowania auto nowego, lecz również w przypadku wersji już używanych sprzedawcy liczą sobie za nie często nawet kilkanaście procent więcej. Co więcej, jeśli manualna skrzynia biegów się uszkodzi, to najczęściej problem zostaje rozwiązany wymianą jednej z prostych części, co jest nie tylko szybsze, ale też i tańsze. W przypadku automatu takiej możliwości nie ma i każda awaria skrzyni jest naprawdę kosztowna w naprawieniu.
Innego typu wadą jest to, że bardzo często automaty znacznie więcej palą. Zużycie paliwa, nawet pomimo spokojnej i bardzo ekonomicznej jazdy, może być wyższe o kilkanaście procent względem tego samego silnika zestawionego jednak z manualną skrzynią biegów. Dla wielu osób taka różnica w spalaniu jest mimo wszystko za wysoka.

Redakcja effii.pl