Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Data publikacji 13 czerwca 2022
Odpowiedni strój, który wybierzemy dla siebie na rozmowę o pracę, może stać się naszą przepustką na otrzymanie zatrudnienia. Z drugiej strony, może też całkowicie przekreślić szansę na pozyskanie kontraktu. Wbrew pozorom tradycyjna garsonka czy elegancka sukienka nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, przygotowując stylizację na rozmowę o pracę?
Strój zależny od miejsca
Biała koszula, elegancka, czarna spódnica, sukienka długości minimum do kolan czy klasyczna garsonka doskonale sprawdzają się, gdy ubiegamy się o zatrudnienie w biurze, korporacji, banku czy poważnej, dobrze prosperującej firmie. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na uzyskaniu zatrudnienia na siłowni, w punkcie rozrywki czy nawet w sklepie, tego typu stylizacje nie będą najlepszym pomysłem. Ubiór zawsze należy bowiem dobrać do miejsca, w którym ma się odbyć rozmowa i w którym finalnie mamy pracować. Jeśli chcemy zdobyć zatrudnienie w firmie, która ceni sobie przede wszystkim sportowy styl życia i work-life balance, możemy nawet pokusić się o luźniejszą stylizację, opartą na przykład na sukience polo. Doskonałym dodatkiem do niej będą buty na siłownię damskie. W przypadku, gdy zamierzamy pracować w sklepie z modną, młodzieżową odzieżą, dobrze jest wybrać się na rozmowę w schludnym, lecz niekoniecznie bardzo eleganckim stroju.
Zasady, których zawsze należy przestrzegać
Wybór stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną nie jest jednoznaczny – przede wszystkim musimy zapoznać się z konkretną firmą, jej filozofią czy podejściem do pracowników. Z drugiej strony, istnieją pewne odgórne zasady, których zawsze musimy przestrzegać. Nasz strój w żadnym wypadku nie może być wyzywający, zatem unikajmy głębokich dekoltów, krótkich szortów czy spódnic o kroju mini. Zadbajmy, aby nasz makijaż nie był zbyt mocny, chyba że zamierzamy zatrudnić się w salonie urody bądź w sklepie kosmetycznym – wtedy też warto pokazać swoje umiejętności makijażowe już na rozmowie kwalifikacyjnej. Ponadto, wybierając się na rozmowę o pracę, nie zakładajmy na siebie nieschludnie wyglądającej, znoszonej odzieży. Nawet luźniejsze stylizacje muszą być spójne, dopasowane i estetyczne. Pamiętajmy o klasycznych połączeniach – zabawa modą sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy ubiegamy się o kontrakt w butiku odzieżowym. Warto mieć na uwadze, że sama stylizacja może powiedzieć o nas naprawdę sporo, a przede wszystkim pozwala ocenić, czy wpiszemy się w kulturę organizacyjną danego miejsca. Obecnie pracodawcy przywiązują do tego ogromną wagę, zatem stereotypowe myślenie o strojach na rozmowę kwalifikacyjną warto odłożyć na bok.
Poszukując pracy, nie należy przygotowywać jednego, konkretnego stroju, który będziemy ubierać za każdym razem, gdy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Wręcz przeciwnie – warto pochylić się nieco nad samym miejscem, w którym zamierzamy zdobyć zatrudnienie, jego kulturą czy podejściem. Odpowiedni strój może stanowić naszą wizytówkę i w niemałym stopniu pomóc nam zdobyć pracę.