Odpowiednio dopasowana pielęgnacja włosów pomoże w utrzymaniu ich zdrowego i pięknego wyglądu – różnego rodzaju maseczki, odżywki czy peelingi mogą przywrócić blask nawet bardzo zniszczonym włosom.
Włosy niskoporowate i wysokoporowate – podstawowe różnice
Porowatość włosów to cecha bezpośrednio związana z ich stanem. Włosy niskoporowate charakteryzują się gładką strukturą, dużą mocą i blaskiem. Z kolei włosy wysokoporowate są zniszczone, szorstkie i matowe.
Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski, co wpływa na ich kondycję – ten typ włosa bardzo często ulega splątaniu i wysuszeniu. Dodatkową cechą włosów wysokoporowatych jest to, że zazwyczaj są one dość cienkie i lekkie. Na złą kondycję włosa, oprócz czynników genetycznych, ma wpływ stosowanie agresywnych zabiegów, częste rozjaśnianie włosów, a także źle dobrana pielęgnacja.
Jak zadbać o włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate wymagają zastosowania odpowiednio dobranej pielęgnacji. W przypadku tego rodzaju włosa warto pamiętać także o unikaniu agresywnych produktów lub zabiegów. Do największych wrogów wysokoporowatych włosów można zaliczyć między innymi: wysoką temperaturę, cienkie gumki, chlorowaną wodę czy gwałtowne rozczesywanie.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna opierać się na stosowaniu zrównoważonych, naturalnych kosmetyków. Zniszczone włosy lubią regularne nawilżanie oraz natłuszczanie – olejowanie na mokro, różnego rodzaju maski oraz olejki mogą przyczynić się do znacznej poprawy stanu włosa. W przypadku wysokoporowatych włosów dobrym pomysłem może okazać się także ich regularne podcinanie.
Jak wybrać olej do włosów wysokoporowatych?
Olejowanie włosów wysokoporowatych to zabieg, dzięki któremu zniszczone i suche włosy mogą odzyskać witalność i blask. Dobrze dobrany olej przyczyni się do domknięcie łuski włosa, co sprawi, że staną się one bardziej gładkie i nawilżone.
W przypadku tego typu włosów najlepszym rozwiązaniem okażą się oleje wielonienasycone lub jednonienasycone – duże rozwarcie łusek włosa wymaga bowiem zastosowania oleju o dużych cząsteczkach. Wśród olejów wielonienasyconych do włosów wysokoporowatych można znaleźć między innymi olej słonecznikowy czy olej sojowy. Z kolei idealne oleje jednonienasycone do włosów wysokoporowatych to między innymi: oliwa z oliwek, olej migdałowy czy olej rzepakowy.
Włosy wysokoporowate można olejować zarówno na mokro, jak i na sucho. Olej do włosów wysokoporowatych nałożony na mokro będzie charakteryzował się nieco większą skutecznością niż ten nałożony na sucho. W przypadku nakładania oleju na sucho koniecznym będzie także nałożenie nieco większej dawki produktu.