Czy można jeździć na oponach letnich zimą?

A gdyby tak nie zawracać sobie głowy zmianą opon? Przecież zimy są coraz łagodniejsze, siarczyste mrozy to rzadkość, a z oblodzoną powierzchnią dobrze radzi sobie sól i piasek. W dodatku opony letnie są cichsze niż zimowe. To wszystko prawda, ale czy tyle wystarczy, by używanie przez cały rok ogumienia letniego uznać za bezpieczne?

Letnie zostaw na lato

Wracając do pytania tytułowego: nie, jazda zimą na oponach letnich to nie jest dobry pomysł. Jeżeli naprawdę nie lubisz cyklicznej wymiany opon (albo całych kół), to po prostu postaw na opony wielosezonowe. Z pewnością zapewnią Ci więcej bezpieczeństwa niż ogumienie przeznaczone do użytkowania latem. Oczywiście, jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie przez cały rok jest sucho, a temperatura nigdy nie spada poniżej zera, to być może faktycznie letnie opony zdadzą egzamin. Pamiętaj jednak, że jednocześnie musi być też ciepło. Ponieważ prawdopodobnie mieszkasz w Polsce, zakładamy, że wystąpienie wszystkich wymienionych warunków (i utrzymanie się ich przez kilka miesięcy) jest zupełnie niemożliwe.

Szkoda opon i pieniędzy

Doskonale wiemy, że u niektórych argumenty odwołujące się do bezpieczeństwa nie działają na wyobraźnię. Nie zmienia to faktu, że zostaje jeszcze argument finansowy. Ogumienie letnie używane zimą zużyje się znacznie szybciej, niż powinno. To wiąże się z nierzadko konkretnym wydatkiem i tym, czego kierowcy tak bardzo nie lubią, czyli staniem w kolejce do wulkanizacji. Nie zapominajmy, że niska temperatura zwyczajnie szkodzi oponom letnim. To, że na ulicy leży tylko trochę śniegu, a oblodzenie jest symboliczne, nie ma żadnego znaczenia. Letnie gumy nie sprawdzą się w takich warunkach, a na domiar złego, jak już mówiliśmy, zużyją się prędzej, niż się spodziewamy. Dodatkowo w zimnie nasza opona straci elastyczność, a w skrajnych przypadkach może pęknąć. Jeśli do jazdy na letnich oponach zimą dodamy jeszcze ich spory wiek, otrzymamy mieszankę wybuchową. Z biegiem czasu opona sztywnieje, a sztywny blok bieżnika może się ukruszyć. Nie koniecznie muszą to być duże ubytki, ale każda jazda na oponach z pęknięciami, a do tego z ukruszonymi fragmentami bieżnika jest niebezpieczna. Takie opony nie nadają się do dalszej eksploatacji. Dobrze wspomnieć o jeszcze jednym fakcie: kupując opony, nabywamy towar z gwarancją. Jeżdżenie na oponach letnich zimą może być podstawą do jej uchylenia z uwagi na użytkowanie wyrobu niezgodnie z przeznaczeniem.

Szkoda zdrowia i życia

Opony stworzone z myślą o użytkowaniu latem mają niski opór toczenia. W efekcie hamowanie na oblodzonej lub zaśnieżonej powierzchni może nie być skuteczne. Mieszanki stosowane przy produkcji opon letnich od początku są przystosowane do wyższych temperatur. Jeśli autem „na letnich” opuścimy garaż zimą, guma stwardnieje, a przyczepność kół spadnie. Nawet wtedy, gdy na ulicy nie znajdziemy lodu, ani nawet śniegu. Podsumowując: załóżmy, że jeździsz popularnym samochodem i kupujesz opony letnie 205 55 R16. Czy musisz je wymieniać na zimowe? Tak! Jakie opony 205 55 R16 będą najlepsze? Kliknij zakładkę „kontakt” i zadaj nam to pytanie bezpośrednio. Z przyjemnością pomożemy!

Redakcja effii.pl