Picie pokrzywy skutki uboczne i właściwości

Sok z pokrzywy jest świetnym środkiem wspomagającym dolegliwości układu moczowo-płciowego. Pokrzywa może być pita podczas infekcji oraz zapalenia pęcherza. Pokrzywa skutecznie wpływa na zatrzymanie wypadania włosów oraz niweluje przebarwienia skórne.

Właściwości i zastosowanie soku z pokrzywy

Spożywanie soku z pokrzywy dostarcza do organizmu wiele witamin, np. A, B2, C, E, K, żelazo, wapń, krzem oraz magnez i flawonoidy.
Pokrzywa zawiera garbniki, które mają działanie ściągające oraz sterole roślinne obniżające poziom cholesterolu. Picie pokrzywy wpływa na układ moczowy, a dzięki działaniu moczopędnemu wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn.
Picie soku z pokrzywy ma działanie łagodzące podczas stanu zapalnego w układzie moczowo-płciowym, a także wspiera leczenie anemii i przerostu prostaty.
Pokrzywa stosowana jest w chorobie wrzodowej dwunastnicy, chorobie wątroby, reumatyzmie oraz osteoporozie. Piecie pokrzywy zaleca się osobom, które chcą się odchudzić, należy jednak pamiętać, że musi temu towarzyszyć odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.
Napar z liści pokrzywy ma świetny wpływ na odporność oraz wspomaga walkę ze zmęczeniem i stresem.

Picie pokrzywy skutki uboczne i przeciwwskazania

Sok z pokrzywy można stosować w ilości 10-20 ml na dobę. W wypadku wspomagania leczenia anemii można pić w ilości 30 ml. Głównym przeciwwskazaniem do spożywania soku z pokrzywy są choroby narządów rodnych, np. rak, cysta, mięśniak oraz krwawienia. Sok z pokrzywy nie może być stosowany przez osoby po zabiegach chirurgicznych, cierpiące na przewlekłe choroby nerek oraz cukrzycę.
Sok z pokrzywy nie powinien być spożywany przez osoby, które przyjmują leki moczopędne, ponieważ może to skutkować odwodnieniem. Spożywanie soku z pokrzywy z połączeniem leków na rozrzedzenie krwi może być przyczyną problemów z krzepliwością krwi.

Jak pić sok z pokrzywy

Picie soku z pokrzywy odbywa się według zaleceń zawartych na opakowaniu. Najczęściej sok ten spożywa się raz dzienne przed śniadaniem lub dwa razy dziennie pół godziny przed posiłkiem.
Alternatywą dla soku z pokrzywy jest herbata, która podczas stosowania w oczyszczaniu organizmu z toksyn może być spożywana 2-3 razy w ciągu dnia, ale nie dłużej niż kilkanaście dni. Jeżeli herbata stosowana jest profilaktycznie, wówczas można pić ją raz dziennie każdego dnia.
Herbatę z pokrzywy kupić można w aptece w gotowych saszetkach lub zerwać jej liście samodzielnie. Susz parzyć trzeba we wrzątku pod przykryciem w czasie 10 minut. Świeże liście parzy się przez kilka minut.

Redakcja effii.pl