Jedzenie późnym wieczorem i jego konsekwencje

Przyjęte zostało, że jedzenie późnym wieczorem jest niezdrowym nawykiem. Często ze względu na tryb życia ludzie spożywają późną obiadokolację, która jest dość dużym posiłkiem mającym wpływ na wagę oraz samopoczucie, a także na jakość snu.

Konsekwencje jedzenia późnym wieczorem

Tryb życia często zmusza nas do wypicia porannej kawy w biegu i zjedzenia małego posiłku w wolnej chwili, który ma tylko pozwolić nam na przetrwanie dnia. Po powrocie do domu przygotowujemy obfitą kolację, aby nadrobić brak jedzenia w ciągu dnia, a jest to ogromny błąd, ponieważ jedzenie późnym wieczorem ma zły wpływ na układ trawienny i zdrowie.
Ludzki organizm potrzebuje co najmniej 3 godzin, by strawić spożyty posiłek. Jeżeli tuż przed snem zjemy ciężkostrawną i tłustą potrawę, wówczas nasz organizm w nocy nie odpocznie tak jak powinien.
Konsekwencją jedzenia późnym wieczorem jest brak kontroli nad masą ciała, a co z tym idzie otyłość i nadwaga. Wpływ na te zjawiska ma to, że w ciągu dnia jemy małe posiłki, więc wieczorem jesteśmy bardzo głodni i chcemy zjeść coś szybko, dlatego sięgamy po niezdrowe jedzenie, które łatwo można zrobić.
Podczas jedzenia późnych posiłków nie patrzymy na wielkość posiłku tylko na to, by się najeść. Jedząc, nie zwraca się uwagi na to, że głód został zaspokojony, co w efekcie powoduje bóle brzucha oraz wolne trawienie, a także spowolnienie metabolizmu czego konsekwencją jest przybieranie na wadze.
Jedzenie tuż przed snem ma wpływ na jakość snu, ponieważ organizm, zamiast odpocząć, musi przetrawić zjedzony posiłek, co wymaga energii. Późne jedzenie wpływa na cały organizm, który jest przemęczony oraz osłabiony.
Późna pora spożywania posiłków wpływa także na rozwój próchnicy, ponieważ po posiłku w jamie ustnej rozwija się więcej bakterii, które powodują próchnicę. Kolejną zdrowotną dolegliwością może być występowanie refluksu objawiającego się zgagą oraz bólami brzucha.

Jak przestać jeść późnym wieczorem?

Aby oduczyć się jeść późnym wieczorem warto zacząć przygotowywać sobie posiłki na następny dzień i zabierać do pracy śniadanie oraz lunch. Regularne spożywanie posiłków wpłynie na wielkość porcji jedzonych wieczorem co przełoży się na wagę, zdrowie i jakość snu.
Warto także zadbać o prawidłową ilość kalorii w spożywanych posiłkach oraz o to, by jeść posiłki częściej, ale w mniejszej ilości. Takie rozwiązanie umożliwi kontrolowanie wagi i nie spowoduje wystąpienia uczucia dużego głodu po powrocie z pracy do domu, a przede wszystkim korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Redakcja effii.pl