Czym kierować się przy wyborze trumny?

Wiele osób organizujących pochówek zastanawia się, czym konkretnie kierować się przy wyborze trumny. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami.

Waga i wzrost zmarłego

Wśród najważniejszych kwestii związanych z wyborem trumny dla zmarłej osoby można wskazać jej wagę oraz wzrost. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się trumny o standardowych wymiarach, które pomieszczą ciało dorosłego człowieka. Wybór trumny o innym rozmiarze może być konieczny w przypadku pochówku dziecka lub dość wysokiej osoby dorosłej. W obecnych czasach w wielu zakładach pogrzebowych można zdecydować się na wykonanie trumny na specjalne zamówienie, o odpowiednio dobranych wymiarach.

Materiał trumny

Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru trumny, jest jej materiał. Trumny produkuje się z dość zróżnicowanych materiałów, zwłaszcza w przypadku trumien kremacyjnych, jednak najczęściej jest to różnego rodzaju drewno. Chętnie stosowane jest drewno dębowe oraz sosnowe, jednak może to być także drewno bukowe lub olchowe. Trumny wykonane z poszczególnych rodzajów drewna mogą się między sobą nieco różnić wyglądem, a także wagą. 

Wykończenie trumny

Poszczególne modele trumien mogą mieć różne wykończenie, zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz. W sprzedaży dostępne są trumny z dość zróżnicowanymi zdobieniami. Wśród nich można wskazać na przykład symbole religijne, a także mosiężne ornamenty. Wybór zdobień w trumnie zależny jest od indywidualnych preferencji oraz gustu osoby wybierającej ten produkt. Jednak może być zależny również od ostatniej woli zmarłego, jeśli osoba organizująca pochówek miała wiedzę na jej temat. Wykończenie trumny wewnątrz może natomiast różnić się materiałem obicia. Najczęściej wykorzystywany jest jedwab oraz satyna.

Wygląd trumny

Dość istotną kwestią podczas wyboru trumny jest jej ogólny wygląd. Decydując się na konkretny model warto wziąć pod uwagę gust zmarłej osoby, ale także jej wiek oraz status społeczny. Bardzo chętnie wybierane są solidne trumny stworzone z drewna dębowego, które prezentują się niezwykle okazale. Często są na nich umieszczane różne dekoracyjne zdobienia, które podkreślają ważność pochówku.

Rodzaj pochówku

Wybór odpowiedniego modelu trumny zależny będzie również od rodzaju pochówku. W przypadku pochówku w formie kremacji trumna potrzeba jest jedynie do spopielenia ciała. Dlatego w tej sytuacji można zdecydować się na prosty model, który nie będzie miał żadnych zdobień. Nie powinien być także lakierowany, ponieważ może utrudniać spalanie. W niektórych sytuacjach może być konieczny wybór trumny metalowej. Najczęściej jest ona wymagana podczas dłuższego transportu ciała, na przykład z zagranicy.

Koszt trumny

Dla wielu osób duże znaczenie podczas wyboru trumny ma jej koszt. Ceny trumien zależne są przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały stworzone. Dodatkowe koszty mogą wynikać z zastosowania na trumnie zdobień oraz ornamentów. Zazwyczaj najdroższe są trumny dębowe, ponieważ są uznawane za najbardziej solidne. Nieco tańsze są trumny sosnowe. Najtańsze natomiast są trumny przeznaczone do kremacji.

Firma Kasprzyk jest producentem trumien, których jakość oraz różnorodność jest szeroko znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Z firmą tą od wielu lat współpracuje wiele zakładów pogrzebowych, które niezwykle sobie cenią nowoczesność procesu produkcji, a także zaangażowanie oraz w społeczną odpowiedzialność, jaką firma Kasprzyk prezentuje względem każdego z klientów oraz kontrahentów.

Redakcja effii.pl