Osoby posiadające samochód podzielić można na takie, które bardzo dbają o swój samochód oraz na takie, dla których auto to tylko środek transportu. Polerowanie samochodu to jedna z kilku czynności poza jego myciem, która pozwoli na to, że auto będzie się ładnie prezentować.
Jak przygotować auto przed polerowaniem?
Przed polerowaniem karoserii należy dokładnie oczyścić ją z brudu oraz wszystkich innych zanieczyszczeń, jakimi są sól, elementy organiczne oraz ziarenka piasku. Aby wyczyścić karoserię, wystarczy dokładnie umyć auto, a następnie zaczekać, aż wyschnie.
W czasie kiedy auto schnie, taśmą lakierniczą należy zabezpieczyć klamki, brzegi reflektorów oraz ramy okienne, a także wszelkie listwy ozdobne. Zabieg ten ma na celu uchronić poszczególne elementy przed nałożeniem na nie i dostaniem się do nich pasty polerskiej.
Narzędzia potrzebne do polerowania auta
Do polerowania samochodu potrzebna jest specjalna maszyna nazywana polerką, ponieważ polerowanie ręczne nie da pożądanych efektów.
Polerka ta wyposażona jest w zmienne końcówki nazywane padami, które mają postać futra lub gąbki, a także elementów wykonanych z mikrofibry.
Pady różnią się od siebie miękkością i należy pamiętać, że im miększy tym później w czasie polerowania należy go użyć.
Kosmetyki używane do polerowania samochodu
Do wykonania polerowania niezbędna jest pasta polerska, która dostępna jest w różnych rodzajach i każdy z nich stosowany jest na innym etapie polerowania.
Na początku polerowania stosuje się pastę cuttingową do aut o grubej warstwie lakieru. Jeśli auto pokryte jest lakierem akrylowym, wówczas sprawdzi się pasta polishingowa. W końcowym etapie polerowania stosuje się pastę finishingową do utrwalenia wcześniejszych prac.
Aby polerowanie samochodu, było trwałe przez dłuższy czas, zaleca się raz na 3 miesiące nałożyć na samochód mokry lub suchy wosk.
Prawidłowe wykończenie polerowania
Sposób, w jaki wykończone zostanie polerowanie auta zależny jest od zastosowanego pada oraz kosmetyków. Jeśli do polerowania, użyty był pad z futra, wówczas wykończenie należy przeprowadzić padem z gąbki.
Do usunięcia nadmiernej ilości kosmetyków polerskich użyć można szamponu, który przeznaczony jest do odtłuszczania oraz usunięcia resztek pasty. Po umyciu samochodu należy osuszyć go przy użyciu siły rąk oraz ściereczki wykonanej z mikrofibry.
Aby polerowanie samochodu było trwałe, należy na sam koniec przeprowadzić woskowanie auta, które ma na celu zabezpieczenie warstwy polerskiej.