Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to bardzo często najważniejsza decyzja w naszym życiu, która obarczona jest ogromnymi kosztami. Nie chodzi tutaj tylko o wkład finansowy, ale również emocjonalny. Proces wybory, kredytowania, budowania i wykańczania to źródło wielu stresujących sytuacji. Jak kupić mieszkanie od dewelopera, aby transakcja była dla nas bezpieczna i zadowalająca?
Jakie znaczenie ma lokalizacja i okolica inwestycji deweloperskiej?
Nabywcy mieszkań w inwestycjach deweloperskich najczęściej marzą o zacisznej przyjaznej okolicy, która będzie położona nieopodal centrum miasta, ale jednak odpowiednio od niego oddalona. Dobrze jest również, aby dzielnica była świetnie skomunikowana, a sam dojazd do centralnych części nie wymagał zbyt wielu przesiadek czy godzin spędzonych w korkach ulicznych.
Istotnym aspektem jest bliskość terenów zielonych oraz miejsc rekreacji. Dodatkowym atutem jest zlokalizowane w niedalekiej odległości przedszkole czy żłobek, który przyjmie nasze pociechy na kilka godzin, gdy akurat jesteśmy w pracy. Punkty handlowe i usługowe to także nieodłączna cześć osiedla, na którym mieszkamy. Robienie zakupów to dla wielu z nas wyprawa samochodem do oddalonego o kilka kilometrów marketu. Coraz więcej osiedli posiada jednak własne małe centra handlowe, które umożliwiają zakup najpotrzebniejszych produktów i skorzystanie z wielu usług. Szczegółowe informacje na temat tego jak kupić mieszanie od dewelopera znajdziemy w artykule https://republikawnetrz.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera-poradnik-krok-po-kroku/.
Sprawdzenie wiarygodności dewelopera to podstawa
Zanim przystąpimy do podpisania umowy, powinniśmy sprawdzić dewelopera, od którego zamierzamy kupić nieruchomość. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nawet najbardziej szczegółowe sprawdzenie drugiej strony, nie daje nam całkowitej gwarancji zadowolenia. Jednym ze sposobów poznania sprzedającego jest sprawdzenie innych inwestycji. Jedną z opcji, które możemy sprawdzić, jest stan gruntu w księdze wieczystej. Wskaże nam ona ewentualne niedociągnięcia po stronie dewelopera oraz pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji prawnych.
Najbardziej może nas jednak uchronić wnikliwa lektura umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem. Powinniśmy zaznaczyć wszystkie punkty, które wzbudzają nasze wątpliwości i znaleźć profesjonalistę, który pozwoli nam je rozwiać. Zawiera ona opis wszystkich szczegółów, które obiecuje deweloper, dlatego podczas odbioru warto rozliczyć go także z takich części jak winda, garaże czy miejsca parkingowe.
Zadbaj o umowę przedwstępną
Umowa przedwstępna dotycząca zakupu nieruchomości w stanie deweloperskim powinna zostać sporządzona u notariusza. Powinna ona zawierać wszystkie warunki zakupu mieszkania oraz obietnice dewelopera na temat stanu oddanych części i terminów zakończenia prac. Większość deweloperów gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, jednak zawsze warto doczytać wszystkie szczegóły umowy i sprawdzić ich zasadność.
Jak powinno być wykończone mieszkanie w stanie deweloperskim?
W zależności od tego, jaki rodzaj wykończenia wybierzemy podczas podpisania umowy, taki otrzymamy przy odbiorze gotowego mieszkania. Większość kupujących wybiera stan surowy, który pozwala na dowolną aranżację i remont przestrzeni. Możemy również wybrać opcję pod klucz, co oznacza, że ekipa remontowa dewelopera, wykończy nasze mieszkanie zgodnie ze wskazówkami i projektem.