Zielona herbata właściwości i zastosowanie

Zielona herbata jest bardzo popularna i pochodzi z Chin. Najlepsze z odmian zielonej herbaty spotkać można w Chinach i Japonii, a największe pola uprawne zielonej herbaty znajdują się w Indonezji, Indiach oraz Turcji.

Zielona herbata właściwości

Zielona herbata występuje w wielu odmianach, które różnią się między sobą smakiem, kolorem oraz ilością kofeiny zawartej w liściach.
Herbata ta zawiera w sobie wiele cennych witamin, jakimi są C, B, E oraz K, a także aminokwasy, mikroelementy i garbniki oraz katechiny i polifenole,. Napar z zielonej herbaty korzystnie wpływa na wygląd skóry i zapobiega jej starzeniu oraz zapobiega zachorowaniu na chorobę wieńcową i wystąpienie udaru lub zawału.
Herbata ta działa antydepresyjnie i ma wpływ na układ krążenia. Pijąc napar z zielonej herbaty, można zapobiec występowaniu cellulitu oraz problemom z ciśnieniem, a także z uzębieniem, ponieważ zapobiega ona wystąpieniu paradontozy i chorób dziąseł
Ze względu na swój skład herbata ta wspomaga profilaktykę nowotworów skóry, płuc, żołądka oraz trzustki i jelita grubego. Zawartość witamin w herbacie wpływa na poprawę pamięci i zmniejsza ryzyko zachorowań na miażdżycę.
Herbata ta zalecana jest osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów i wspomaga metabolizm wątroby.

Kto nie powinien pić zielonej herbaty i jakie daje skutki uboczne?

Nie każdy może pić zieloną herbatę, ponieważ herbata ta może mieć zły wpływ na zdrowie osób w podeszłym wieku, dzieci do 10 roku życia oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Po wypiciu herbaty mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne. Jednym z nich jest anemia, ponieważ zielona herbata może źle wpływać na wchłanianie się żelaza do organizmu. Herbata ta wypłukuje z organizmu wapń, który jest niezbędny do budowy kości.
Nadmierna ilość spożywanej herbaty przez kobiety ciężarne może źle wpłynąć na płód i ograniczyć wchłanianie się kwasu foliowego.

Zastosowanie zielonej herbaty

Zielona herbata ma swoje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ jest ona jednym ze składników różnego rodzaju kremów, szamponów płynów micelarnych oraz balsamów. Jej działanie ma bowiem wpływ na starzenie się skóry oraz na jej naturalny wygląd. A także na walkę z powstającym cellulitem.
Zielona herbata ma także zastosowanie w różnego rodzaju kuracjach odchudzających, ponieważ przyśpiesza ona przemianę materii oraz wpływa na pohamowanie apetytu. Dzięki działaniu moczopędnym herbata ta pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz wspiera funkcję wątroby oraz jej regenerację i metabolizm.

Redakcja effii.pl