Jak wybrać kołpaki do kół?

Kołpaki są jednymi z najbardziej poszukiwanych akcesoriów samochodowych. Chodzi o to, że na tyle prosty i niedrogi wyrób może znacznie zmienić wygląd zewnętrzny samochodu, czyniąc go bardziej reprezentacyjnym. I w tym artykule my się przyjrzyjmy głównym kryteriom podczas wyboru kołpaków do kół.

Wymiary

Kołpaki są zawsze dopasowane do średnicy dysku. To znaczy, że do dysku R16 trzeba wybrać kołpaki samochodowe R16 — ani więcej, ani mniej. W przeciwnym razie one będą małe albo nie będą dopasowane do Twoich kół.

Jak się dowiedzieć, jaka jest średnica dysku? Takie informacje znajdują się w paszporcie technicznym samochodu. Jeśli zaś wymienialiście dyski, kupiwszy je ze sprzedaży stokowej, to o ich średnicy można się dowiedzieć z informacji na oponie — z reguły na jej bocznej stronie jest wskazana średnica lądowania.

Uniwersalność

Są dwa rodzaje kołpaków:

  • Modelowe. One wykonywane są pod konkretny model samochodu z uwzględnieniem wymiarów, otworów montażowych itd. 
  • Uniwersalne. Te zaś przeznaczone są do montażu na kołach jakiegokolwiek auta o odpowiedniej średnicy dysku

Większość dostępnych na rynku kołpaków należą do uniwersalnych. I w tym nie ma nic strasznego. One nie ustępują wyrobom modelowym pod względem jakości, a jednocześnie z tym są tańsze.

Budowa

Kołpaki mogą być zamkniętymi i otwartymi. Te pierwsze mają minimalną liczbę otworów, co nadaje im vintage-ową nutkę.  

Otwarte kołpaki mają natychmiast wielkie otwory wentylacyjne, które nie przeszkadzają naturalnej wentylacji kłódek oraz wyglądają bardzo stylowo i sportowo.

Jakie więc kołpaki są lepszymi? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. W tym przypadku wszystko zależy od Waszych osobistych preferencji, ponieważ w kwestii kołpaków chodzi bardziej o estetykę niż o ochronę i funkcjonalność. 

kołpaki

Materiał, z którego one są wyprodukowane

Najbardziej popularnymi uważane są kołpaki z plastyku. One łączą w sobie niską cenę, wystarczająco długą żywotność i łatwość podczas ich wymiany. Oprócz tego, współcześni producenci stosują do swoich produktów dość plastyczny materiał, który przy niewielkich uderzeniach nie kruszy się, a tylko się deformuje.

Za bardziej egzotyczne opcje uważane są kołpaki z gumy i metalu. One kosztują znacznie drożej i generalnie wymagają więcej konserwacji, a także są dość rzadkie na rynku.

Rodzaje mocowań

Istnieją trzy główne rodzaje mocowań kołpaków:

  • Na śruby, przy pomocy których mocuje się sam dysk;
  • Na zamki i pierścieniu nośnym, które są zamontowane na dysku;
  • Przy pomocy zacisków.

Mocowanie przy pomocy śrub uważane jest za najbardziej niezawodne, ale jeśli musisz wymienić kołpaki, będziesz musiał całkowicie zdjąć koło.

Optymalną opcją jest mocowanie na zamki z pierścieniem nośnym. Głównie, żeby tych zamków w wyrobie było najmniej 6. 

Gdzie znaleźć jakościowe kołpaki?

Sklep Autobrat jest gotowy zaoferować swoim Klientom szeroki asortyment kołpaków od wiodących producentów światowych. Wszystkie produkty prezentowane w katalogu przyjemnie zaskoczą Ciebie swoją jakością i satysfakcjonującą ceną.

Oprócz tego, zamawiając kołpaki w Autobrat, otrzymujesz następujące walory:

  • Pomoc w doborze akcesoriów samochodowych;
  • Specjalne ceny dla stałych Klientów;
  • Dostawę do jakiegokolwiek punktu w Polsce;
  • Obszerny i wygodny katalog produktów.

Żeby złożyć zamówienie lub się skonsultować z managerem Sklepu Autobrat, zadzwoń pod numer: +48 795-640-079. 

Redakcja effii.pl