Stacja demontażu pojazdów to miejsce, do którego właściciele aut mogą sprzedać swoje pojazdy. Zazwyczaj są to auta w bardzo kiepskim stanie technicznym, dotknięte korozją, spalone bądź też niepotrzebne. Stacja demontażu przyjmuje nie tylko auta osobowe, ale i dostawcze, ciągniki, ciężarowe – jednym słowem: pojazdy każdego rodzaju. Jak działa placówka tego typu?
Jak działa stacja demontażu pojazdów?
Trzeba podkreślić, że każda firma zajmująca się demontażem pojazdów zobowiązana jest do posiadania stosownych zezwoleń na prowadzenie działalności. Musi znajdować się na terenie, który został zakwalifikowany jako ten o charakterze przemysłowym. Stacja demontażu pojazdów to firma, której działalność oddziałuje na środowisko, dlatego musi uzyskać decyzję, która umożliwi jej legalną działalność.
Stacja demontażu pojazdów musi dysponować rozwiązaniami, które umożliwiają jej złomowanie samochodów w duchu ekologii i najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.
Jak demontuje się pojazd?
Auto, które trafia do stacji demontażu pojazdów, zostaje rozebrane do zera. Na początku dokonuje się pomiaru wagi samochodu oraz pozbywa się go poduszek powietrznych. Następnie pracownicy stacji oczyszczają auto z paliwa i innych płynów eksploatacyjnych. Kolejnym krokiem jest demontaż części takich jak silnik, opony, katalizator, szyby, akumulator czy skrzynia biegów bądź alternator. Niektóre z tych części trafiają na rynek wtórny, jako że wciąż są zdatne do użytku.
Co dzieje się z pojazdem później?
Kiedy już poszczególne elementy pojazdu są wymontowane i odpowiednio posegregowane, przychodzi pora na złomowanie pojazdu. Trzeba pamiętać o tym, że każdy element auta trafia wyłącznie w ręce licencjonowanych odbiorców, przez co nie powoduje ubytku na środowisku naturalnym. Niektóre elementy samochodu trafiają do innych aut, co doskonale wpisuje się w modną ostatnio tematykę less waste.
Wybierając stację demontażu pojazdów, warto wybrać miejsce, które oferuje najbardziej korzystne ceny i gotówkę wypłaca od ręki. Dobrze jeśli zajmuje się także odbiorem samochodów z miejsca ich postoju – ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku aut, które nie są w stanie samodzielnie jeździć. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy dana firma działa w pełni legalnie – na życzenie klienta właściciel stacji ma obowiązek okazać posiadane zezwolenia.
Na koniec warto dodać, że stacja demontażu pojazdów, to miejsce, które pozwala utylizować pojazdy w najbardziej korzystny dla środowiska sposób, bez zaśmiecania otoczenia.