Co zjeść na śniadanie a czego unikać?

Śniadanie to posiłek spożywany w godzinach porannych. Uważane jest ono za najważniejszy posiłek dnia, ponieważ korzystnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie i dodaje energii na cały dzień.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Śniadanie powinno dostarczać organizmowi 30% dziennego zapotrzebowania na energię, co przekłada się na 450-600 kcal. Posiłek ten dostarcza energię na całe przedpołudnie, a także wspomaga koncentrację i kreatywność.
Jedząc śniadanie, łatwiej jest panować nad wagą oraz dbać o zdrowie, ponieważ zdrowy pierwszy posiłek zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy.
Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, ponieważ po nocnym odpoczynku w organizmie spada poziom glukozy, który trzeba podnieść, by organizm mógł funkcjonować prawidłowo.
Zjedzenie śniadania pomaga zapobiec występowaniu takich dolegliwości jak stany zapalne, wrzody oraz uszkodzenie błony śluzowej żołądka, które pojawić się mogą poprzez nadmierną ilość soków trawiennych w organizmie.

Co zjeść na śniadanie?

Pierwszy posiłek w ciągu dna powinien być bogaty w łatwo przyswajalne węglowodany, które szybko zaspokoją głód i dodadzą energii. Ważne są także produkty białkowe i tłuszczowe. Produktami składającymi się na zdrowe śniadanie są;
* produkty zbożowe – mogą mieć postać chleba lub płatków. Są one bogate w witaminy B, złożone węglowodany, błonnik oraz składniki mineralne,
* produkty mleczne i mleko – najlepsze są te mające 2% zawartości tłuszczu. Na śniadanie zjeść można jogurt naturalny, twaróg oraz żółty ser. Produkty mleczne są bogate w wapń oraz białko pochodzenia zwierzęcego,
* wędliny, ryby i jajka – szynka powinna być chuda tak jak, np. szynka drobiowa. Ryby dobre na śniadanie to tuńczyk oraz łosoś. Bogate są one w kwasy omega 3 oraz białko zwierzęce,
* tłuszcze – produktem tym jest masło, które powinno być ograniczane. Jeśli już sięgamy po miękkie masło dobrze żeby miało małą zawartość kwasów „trans”,
* warzywa i owoce – powinny byś składnikiem każdego śniadania, ponieważ są bogate w witaminy i mogą być spożywane w różnej formie i połączeniu z innymi produktami,
* napoje – produkty te są uzupełnieniem śniadania. Do picia można wybrać wszystko to, co się lubi, ważne jest jednak to, aby napoje te nie były słodzone.

Zalety zdrowego śniadania

Rozpoczęcie dnia zdrowym śniadaniem korzystnie wpływa na obniżenie BMI oraz dostarcza organizmowi wszystkie ważne składniki odżywcze i witaminy, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Dzięki spożywaniu zdrowego śniadania wspierać można odporność. Jeśli na dworze jest zimno dobrze zjeść ciepłe śniadanie, ponieważ ma to wpływ na ogrzanie organizmu. W celu rozgrzania organizmu do napojów dodać można przyprawy korzenne, które mają właściwości rozgrzewające. Śniadanie musi być bogate w witaminy oraz białko, które zawarte są w jajkach, rybach oraz warzywach i owocach.
Dobrym pomysłem na śniadanie mogą być naleśniki podawane na ciepło oraz kremowe zupy, które pobudzą organizm i równocześnie nie obciążą go.

Redakcja effii.pl