Przyciemnianie szyb są wygodnym sposobem na ograniczenie wpuszczania promieni słonecznych do wnętrza auta oraz na zapewnienie prywatności osobom, które jadą na tylnych kanapach samochodu. Przyciemnianie szyb jest bardzo popularne i często już nowe auta mają przyciemnione szyby.
Metody przyciemniania szyb
Przyciemnianie szyb może zostać wykonane na dwa sposoby, którymi są:
* metoda piecowa – polega ona na pokryciu szkła tlenkami tytanu w specjalnym piecu. Jest to trwały zabieg, który nie zmienia właściwości szyb. Wypalenie szyb w piecu daje efekt lekkiego ich przyciemnienia,
* metoda foliowa – jest to metoda polegająca na ręcznym przyklejeniu folii, która ma ciemną barwę. Folia gorszej jakości z czasem może wyblaknąć, więc zabieg ten nie jest zbyt trwały.
Folia oraz narzędzia niezbędne do przyciemniania szyb
Folie należy dobrać według własnych upodobań, ponieważ dostępne są folie o różnym stopniu przyciemnienia.
Do oklejenia szyb samochodowych folią potrzebna jest opalarka, rakla oraz nożyk do folii, a także ściągacze do wody i płyn służący do aplikacji folii.
Jak przyciemnić szyby?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest odtłuszczenie szyby oraz jej wyczyszczenie. Następnie trzeba przygotować folię, którą obcinamy na nieco większy wymiar niż oklejana szyba, ponieważ dopiero po jej opaleniu i obkurczeniu ucina się nadmiar folii.
Kolejnym krokiem jest ponowne wyczyszczenie szyby i spryskanie wodą, a później odklejenie podkładu zabezpieczającego z folii i nałożenie jej na szybę. Używając rakli, należy usunąć pęcherzyki powietrza oraz zagniecenia w celu osiągnięcia gładkiej powierzchni.
Które szyby można przyciemnić?
W samochodzie można przyciemnić każdą z szyb, należy jednak pamiętać, że szyba przednia oraz boczne przednie muszą przepuszczać światło w 70%. Po przekroczeniu tej granicy zostaną złamane przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym.
Szyby tylne boczne oraz tylną przyciemniać można bez żadnych ograniczeń pod warunkiem, że w samochodzie są oba lusterka boczne, które umożliwią obserwację tego, co dzieje się za samochodem podczas jazdy.
Kara za nieodpowiednie przyciemnienie szyb
Jeżeli szyby przednie boczne i przednia zostaną przyciemnione, bardziej niż dopuszczają normy Kodeksu Drogowego, wówczas policjanci podczas kontroli mogą nałożyć na kierowcę mandat wysokości od 20 do 500 zł.
Konsekwencją złamania tego prawa jest także utrata dowodu rejestracyjnego na czas zmienienia przyciemnienia na zgodne z prawem. Po doprowadzeniu auta do normy należy zgłosić się do wydziału komunikacji i poddać kontroli.