Sterowanie roletami i żaluzjami – jaki system wybrać?

System sterowania roletami i żaluzjami to coś więcej niż połączenia układu silniczków i pilota. To kompleksowy system, który ma otwartą infrastrukturę i pozwala na stworzenie zautomatyzowanego środowiska sterującego.

Inteligentny system sterowania żaluzjami – na czym polega?

Inteligentne żaluzje to nic innego, jak system, który składa się z kilku różnych obszarów działania. Razem pozwalają one na płynne zarządzanie temperaturą i nasłonecznieniem w pomieszczeniu. Obszary, o których mowa, to:

  • centrum sterujące, którego interfejsem jest aplikacja zewnętrzna (np. kompatybilna z różnymi środowiskami),

  • urządzenia wykonawcze, takie jak silniki, serwomechanizmy itd.,

  • interfejsy zewnętrzne, pozwalające rozszerzyć system o kolejne komórki.

Skutkiem tego mamy do czynienia z rozwiązaniem, które pozwala na sterowanie roletami na podstawie szeregu zmiennych, które nie muszą być równoważne względem siebie. W praktyce może się okazać, że przyjęta histereza dla zmian nasłonecznienia będzie mniejsza niż dla zmian temperatury.

Jaki system sterowania roletami i żaluzjami będzie najlepszy?

Kompleksowe rozwiązania

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Na pewno warto postawić na system, który pozwala zintegrować się z różnymi platformami. Mamy tu na myśli piloty, przyciski, które pracują w trybie ręcznym oraz aplikacje, dzięki którym można otwierać i zamykać nowoczesne żaluzje wewnętrzne według ustalonych kryteriów, przyjętych wartości i danych z zewnątrz.

Interfejsy

Druga kwestia to sterownik połączony z odpowiednim interfejsem. Urządzenie powinno umożliwiać łączenie się z innymi platformami (np. Android, iOS) za pomocą klasycznego BT lub WiFi. Ważne też, aby sterownik ułatwiał współdziałanie z innymi systemami domu inteligentnego, które odpowiadają za optymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz ekologiczne ogrzewanie wnętrza.

Przejrzystość

Wreszcie system powinien być przejrzysty. Oczywiście dopuszcza się możliwość stworzenia zaawansowanego menu serwisowego, ale w ramach interfejsu instalacja powinna też zapewniać dostęp do podstawowych funkcji, które można by zmieniać w prosty i przejrzysty sposób. Zapewnienie dostępu do menu konfiguracyjnego ułatwi dopasowanie działania całości do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Nie zapominajmy, że system sterowania to jedno, a żaluzje, to drugie. Ważne jest również to, aby te ostatnie wykonane zostały z najwyższą starannością i jakością. Producent rolet i żaluzji Anwis to podmiot, który jest w stanie dostarczyć sprawdzone rozwiązania wykonane w najwyższym standardzie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja effii.pl